NakupniCentrum.cz

Endless - Refuse to Shine

4. srpna 2009 v 15:47 | Twigi |  Recenze
Endless vznikli před patnácti lety, po demu Among The Trees z roku 1996, přišla alba Perihelion (1999), Vital #1(2001), Perfect Message (2003) a konečně aktuální Refuse To Shine (2008). Obě poslední alba, jež předcházela novince byla oceněna v anketách jako alba roku a tak se pětiletá odmlka ve vydávání alb může zdát příliš dlouhá, v mezičase ovšem proběhla řada personálních změn, jak se projevily na nahrávce, kam se Endless posunuli?

Novinka "Refuse to Shine", je mnohem komplikovanější než její alboví předchůdci. Pokud byly dřívější nahrávky ENDLESS na řadu poslechů, Refuse To Shine, vyžaduje ještě mnohem více pozornosti, nápadů je možná až příliš a členitost skladeb působí na první dojem místy neproniknutelně. Opakované postupné pronikání do pestrého světa ukrytého na desce, však přináší ovoce v podobě úchvatných momentů.


Zpěv Libora Bartuska je pestřejší, nejen charakteristický křičený vokál, ale také více nezkresleného zpěvu v několika rovinách a výrazná hlasová inovace ve čtvrté A Matter Of Integrity, která je pro mě vrcholem alba, pro svou komplexní propracovanost. Patrně největším hitem na desce bude Through It All , obohacená o duet Libora se zpěvačkou Klárou Vytiskovou z Toxique, jejíž hlas působí velmi neotřele a posunuje skladbu do jiných nemetalových vod. Ale řadit dnes ENDLESS mezi čistě metalové skupiny by nebylo aktuální, sice je na albu stále řada tvrdších pasáží, podladěných kytar a důrazu, ale na druhou stranu přibývá také řada nových zvuků a efektů, pro něž je hranice žánru více než těsná. Druhým vrcholem desky je Through The Ashes, s typickým Endlessovským rukopisem, výrazným motivem v refrénu, možná nejvíce evokující dřívější tvorbu. Nehodí se opomenout ani další skladby The Chosen, Colours nebo závěrečnou The Light, tady bych opět frontmana podle hlasového projevu nepoznal, v úplném závěru najdete zajímavé ozvláštnění.

Čas věnovaný tvorbě materiálu se vyplatil, obával jsem se, že osobní změny dovedou kapelu ke konci a převáží chuť hrát a tvořit, ale na štěstí tomu tak není a vytrvalost a odhodlání dovedla ENDLESS k zatím nejpovedenější nahrávce.

1. DNA Rewritten
2. The Chosen
3. The Spiral
4. A Matter Of Integrity
5. Through It All
6. Colours
7. Sixth Sense
8. Through The Ashes
9. The Light

Rockmag.cz - rockový portál
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama