NakupniCentrum.cz

Hammerfall – No Sacrifice, No Victory

19. května 2009 v 9:41 | Twigi |  Recenze

Nové album výborné švédské heavy metalové kapely, které bylo vydáno 13.3.2009, přineslo fanoušky do rozpaků. Dlouho očekávané album přineslo mezi fanoušky celou řadu rozporů a protipólů, načež na jedné straně stojí jeho přímí odpůrci, kteří na rovinu tvrdí, že se jedná o jejich nejhorší album, které kdy vydaly, na druhé straně naopak ti, kterým se nový titul velice zamlouvá a přijde jim povedené.


Pojďme se společně podívat na v pořadí 10. album skupiny Hammerfall.


Hlavním otazníkem v novém albu měla být výměna kytaristy. Starý dobrý Stefan Elmgren z kapely odešel a místo něj nastoupil nový Pontus Norgen. Já osobně jsem měl z výměny docela obavy, bál jsem se skutečnosti, že by ze skladeb mohli vymizet úžasná, provařená, žhavá a panovačná sóla Stefana, ale bál jsem se zbytečně. Nový kytarista přinesl do alba aspoň trochu nový rozměr a je to jedna z mála věcí, která změnila charakteristiku skladeb.

Již první skladba Any Means Necesarry ukazuje a vytahuje melodičnost celého alba, jedná se o skladbu velmi melodickou, sice nepatří mezi nejrychlejší, ale dokáže do člověka nahnat tu pravou atmosféru a určitě se za sebe nemusí stydět. Sice jsem po pomalu gradujícím refrénu čekal nějaký rozjezd, žádné divadlo se však neuskutečnilo.

Na druhém místě v pořadí je připravená skladba Life Is Now, na první dojem by se mělo jedna o pomalou baladu, po chvilce na nic ovšem nenechá čekat a přijde klasický "Hammerfallský metálek". Sice průměrný, ale poslouchatelný. Na koncertu by mohl mít dle mého názoru velký úspěch, jelikož je celkem zpěvná a mohla by být doplněna zpěvem návštěvníků.

Přeskočíme-li průměrné skladby a přejdeme k těm nejvypečenějším, určitě bych zmínil skladbu Legion. Skladba má navodit atmosféru vyprávění příběhu nadpřirozené bytosti, úvodní prolog "démona" však může působit až komicky. Záleží jen na úhlu pohledu, ale konečně přichází s něčím jiným, což se mi líbí. Poté se celá skladba rozjíždí a začíná ta správná "řežba". Chytlavá, opět melodická skladba rychlého rázu, zařadil bych ji mezi jednu z nejpovedenějších skladeb na albu.

A na konec bych si nechal skladbu pod stejným názvem, jako nese album, No Sacrifice, No Victory. Kytarové riffy na začátku písně vzbuzují v posluchači nadšení a nedočkavost na gradaci, která se nevidět dostaví. Jedná se o píseň velmi údernou, doplněnou o vcelku jednoduchá, ale řízná sóla, netypická pro Hammerfall. Skladba doplněná o sborový zpěv v refrénu dodává písni tu správnou šťávu a energii, kdyby ve stejném duchu bylo celé album, nemám jediné námitky.

Album bych zařadil mezi průměrnou tvorbu kapely, nový kytarista přinesl kapele aspoň trochu novou obměnu hudebního rázu, který byl po dlouhé době potřeba. Ovšem našel bych v albu celou řadu písní, které mě příliš nezaujali, myslím, že vzhledem k tomu, že cd obsahuje pouhých 11 skladeb, mohlo být vidět na některých větší píle. Nezbývá než popřát hodně štěstí a zdaru do dalších úspěchů.

Seznam skladeb:

1. Any Means Necessary
2. Life Is Now
3. Punish And Enslave
4. Legion
5. Between Two Worlds
6. Hallowed Be My Name
7. Something For The Ages
8. No Sacrifice, No Victory
9. Bring The Hammer Down
10. One Of A Kind
11. My Sharona
Rockmag.cz - rockový portál
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LIBE-girl LIBE-girl | Web | 19. května 2009 v 9:57 | Reagovat

Jedině HammerFall=) Any Means Necessary, je nejlepší písnička=)

2 Milan Milan | Web | 18. srpna 2009 v 20:17 | Reagovat

povedená a výstižná recenze,souhlasím s tím,že je to průměrná tvorba kapely i s tím,že je na albu řada nudných písní,ale třeba Any Means Necessary je hodně povedená píseň

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama