NakupniCentrum.cz

Volbeat - Guitar Gangsters & Cadillac Blood

12. dubna 2009 v 18:16 | Twigi |  Recenze
Nad pouští se ztěžka probouzí jižanské jitro a vzduchem krouží zdegenerovaný sup v naději, že mu nový den přihraje kvalitně uzrálou mršinu. Vzduch je čerstvý, po doposud chladném asfaltu poletuje všudypřítomný prach. A v dálce řádí neurvalá smečka prérijních kojotů VOLBEAT. Neklamné to znamení, že tahle dánská parta připravila na letošek další energickou nálož svého groovy'n'rollu.

VOLBEAT vznikli před sedmi lety záhy poté, co Michael Poulsen, kytarista a zpěvák, uložil k ledu svou předešlou kapelu DOMINUS. Hned svou první deskou "The Strength/The Sound/The Songs" (2005) na sebe strhli značnou pozornost i kladné ohlasy ze stran kritiků. Celá alchymie a kouzlo téhle formace stálo (a stojí) na svěžím mixu rock'n'rollové rebelie, nenucené hitovosti, moderním groovy zvuku a nezaměnitelném Poulsenově vokálu. I druhá deska "Rock the Rebel / Metal the Devil" z roku 2007 sklidila spoustu kladných ohlasů a v Dánsku si díky ní VOLBEAT odnesli cenu za nejprodávanější album roku. A s letošním září přišla pod křídli Mascot Records v oběh nahrávka třetí - "Guitar Gangsters & Cadillac Blood". Takže stetsony do čela rebelové, plyn až na podlahu, volume vykroutit nadoraz a jdeme si novou nahrávku konstruktivně zhodnotit.

Hned v úvodu si můžeme říct, že VOLBEAT pokračují přesně v tom duchu, ve kterém se nesla nahrávka předchozí. Tedy v jakémsi moderním rockabilly (rock'n'roll odkazující se na prvky country). Přes průvodní bluesové intro by se už druhá skladba Guitar Gangsters & Cadillac Blood dala označit jako naprosto typická "volbeatovka" - svižný hardrockový sound, Elvisovské vokální kreace a spontánně chytlavý refrén. Stejně typicky zní i skvělá, hutnými rify prošpikovaná Hallelujah Goat a trošku průměrná Find That Soul. Naopak poněkud atypicky vyznívá čtvrtá, mírně sterilní skladba Mary Ann's Place, kde VOLBEAT prvně sáhli k duelu se zpěvačkou, konkrétně Pernille Rosendahl. Jindy bývám z duetů docela naměkko, ale tenhle mě zanechal netečně vytuhlým, coby testovací vzorek viagrárny. Větší lehkost a možná i trochu komerční líbivosti přidávají téměř punk-rockové krace skladeb Back to Prom (i přes možnou kýčovitost ji považuji za jednu z vůbec nejchytlavějších na desce) a I'm So Lonely I Could Cry. Hitový potenciál si nesou i skladby Maybellenne i Hofteholder, která jakoby z oka vypadla oběma původním Soulweeperům a především hodně vydařená Still Counting - lomozící, úderná kytarová linka a zvláštní úvodní motiv. Jedinou výrazně pomalejší písničkou na desce je Light a Way. Ovšem ta, víc než originalitu, prezentuje textařské zaměření kapely pohybující se v tématech šťastné i nešťastné lásky a pohnutých lidských osudů.

Pakliže by se dali VOLBEAT pro zjednodušení přirovnat k "hardrockovému" období slavné METALLICY (sami se mimo jiné k jejímu odkazu hlásí a dokonce jí na loňském koncertu v Dánsku dělali předkapelu), pak by desátý track Wild Rover of Hell klidně mohl být na jakémsi pomyslném tributu. Dokonce je jméno americké legendy vtipně zmíněno i v textu skladby - "The stereo is pumping Metallica tunes. Ride the lightning, oh yeah." Závěr desky obstarala coververze Making Believe punk-rockových SOCIAL DISTORTION, kterážto mi přišla o řád slabší, než předchozí přepracování skladby I Only Wanna Be with You (v originále DUSTY SPRINGFILD) z prvního alba.

A slova závěrem? Ano, naprosto nepokrytě po deseti posleších, VOLBEAT jsou, až na pár nových prvků, pořád stejní. A tak je to správně! Opět na vás čeká podmanivost odkazů do klasických dob rockových s nevázaností a svěžím feelingem současnosti. Opět vzkypí adrenalin jednoduché údernosti a při vyhlídce chmurných podzimních dnů máte skrze těchhle 50 minut alespoň jakous takous naději, že Vás nějaká ta deprese nepřivede až na podnos tomu zdegenerovanýmu a notně vyhládlýmu supovi. LET'S ROCK! LET'S DANCE!

Zdroj: metalnation.cz

Mascot Records | Dánsko | groove-n-roll | 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kate kate | 2. února 2011 v 13:22 | Reagovat

http://www.facebook.com/pages/Volbeat-Czech-and-Slovakia/150491821671602?v=app_2309869772#!/pages/Volbeat-Czech-and-Slovakia/150491821671602

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama